Zwichnięcie nawykowe
Zwichnięcie nawykowe stawu ramiennego (luxatio habitualis brachu) jest następstwem niewłaściwego leczenia zwichnięcia urazowego.
Przyczyny: 1) niezrośnięcie się rozerwanej torebki stawowej i oderwanego obrąbka (brak unieruchomienia lub niewłaściwe unieruchomienie po pierwszym zwichnięciu) 2) uszkodzenia kostne (brak przedniej części panewki lub tylnej powierzchni głowy). Powtarzające się zwichnięcia stanowią wskazanie do leczenia operacyjnego.
Złamanie guzka większego kości ramiennej (fractum tuberculi majoris liumeri) powstają: 1) wskutek urazu bezpośredniego — jest to złamanie wieloodłamowe,
– 2) wskutek oderwania przez gwałtowne napięcie mięśni (na radiogramie szczelina szersza na obwodzie), 3) z odbicia przez wyrostek barkowy w czasie odwodzenia ramienia (szczelina szersza w części dośrodkowej), 4) łącznie ze złamaniami szyjki chirurgicznej i anatomicznej. Złamania bez przemieszczeń wymagają jedynie unie-ruchomienia. W razie przemieszczenia konieczne jest nastawienie. Brak nastawienia jest wskazaniem do leczenia operacyjnego.
Złamanie szyjki kości ramiennej (fractum colli humeri) jest Wynikiem urazu po-średniego z odwiedzenia lub z przywiedzenia, złamania wieloodłamowe są następstwem urazu bezpośredniego.
Objawy: obrzęk i bolesność tuż poniżej stawu ramiennego. U osób szczupłych widoczne jest ustawienie kątowe.