Musisz kliknąć:
Categories
Komentarze
  • Avatar użytkownikaanna { Ja miałam zwyrodnienie kosmówki i co ja się nalatałam po doktorach, to po prostu jedna wielka porażka. Dobrze, że mam to już za sobą. Teraz... } – Lut 24, 8:47 PM
  • Avatar użytkownikaadmin { Ja niedługo będę miała operację i panicznie się boję, bo nie jest to operacja typu wycinanie migdałów. Mam nadzieję, że wszystko przebiegnie bez żadnych większych... } – Lut 03, 1:59 AM
  • Avatar użytkownikaAlicja B. { Ropniak macicy ? Moja siostra miała i bardzo cierpiała. Dostała jeszcze jakieś infekcji i miała różne plamy na brzuchu. } – Sty 24, 8:57 PM

Zatrucie bakteryjne pochocenia niepłożni

Proces martwiczy może być wywołany w macicy również przez zastosowanie żrących środków lekarskich (np. chlorku cynku, stężonego kwasu azotowego itp.) lub też przez sole radowe zastosowane w celach leczniczych.

Procesy gnilne zdarzają się niekiedy w przypadkach zakażenia bakteriami gnilnymi krwiaków pochwy, macicy, jajowodów oraz jamy brzusznej, w szczególności jamy Douglasa.

Odleżyny wywołane w pochwie przez nazbyt długo leżące w niej krążki ułatwiają wtargnięcie do tkanek bakterii gnilnych. Ze względu na odpływ wydzieliny przez pochwę, która stanowi kanał o dość szerokim świetle, do resorpcji produktów bakterii gnilnych dochodzi w stopniu nieznacznym i to tylko w warunkach niekorzystnych.

Postępowanie w przypadkach zatrucia bakteryjnego pochodzenia niepołożni- czego jest z natury rzeczy chirurgiczne. Usuwając przyczynę, która wywołuje proces gnilny, usuwamy zarazem jego następstwa.

– Zatrucie bakteryjne w przebiegu zakażenia połogowego saprofitami zdarza się o wiele częściej. Procesowi gnicia podlegają w tych warunkach resztki błon, łożyska oraz przyczepione do ścian macicy skrzepy krwi wespół z częściami błony śluzowej, które uległy martwicy. Schorzenie to określamy mianem „gnilnego połogowego zapalenia błony śluzowej macicy“. Badanie mikroskopowe wykazuje w takich przypadkach, że wnętrze macicy jest pokryte grubą warstwą wlóknika spoczywającego na częściach martwiczych błony śluzowej i zawierającego znaczne ilości bakterii. Pod tą warstwą leży wał utworzony z leukocytów. Mięśniówka macicy jest tylko rozpulchniona i obrzękła, nie zawiera jednak zarazków. Tłumaczy się to ochronnym działaniem leukocytarncgo wału, który nie dopuszcza do przenikania bakterii w głąb tkanek. Dzięki temu działaniu objawy sapremii są też zazwyczaj przemijające.

Dodaj