Wątpliwe przypadki choroby RÓŻA
W przypadkach wątpliwych należy przyjąć rozpoznanie płonicy tymczasowe, zachowując wszelkie ostrożności, zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarno-epidemicznymi. Stwierdzenie w dalszym przebiegu takich objawów, jak język malinowy, a wreszcie łuszczenia płatowego skóry, z całą pewnością potwierdza rozpoznanie. Potwierdzające znaczenie mają również charakterystyczne powikłania, jak zapalenie węzłów chłonnych szyi, zapalenie ropne ucha środkowego, zapalenie nerek i inne.
W rozpoznaniu różnicowym w okresie wysypki należy wziąć pod uwagę odrę, różyczkę, wysypkę uczuleniową po lekach, chorobę posu- rowiczą, rumienie toksyczne, wysypkę emocjonalną.
Należy pamiętać, że w ustaleniu rozpoznania płonicy decyduje zespół objawów, z których najważniejsze są angina i wysypka drobnoplamista na błonach śluzowych (enanthema). W płonicy przyrannej angina przeważnie nie występuje, natomiast stwierdza się wysypkę wewnętrzną (enanthema).
Leczenie płonicy w przypadkach lekkich polega na podawaniu środków przeciwgorączkowych w okresie pierwszym oraz na prawidłowym pielęgnowaniu. W. przypadkach niepowikłanych okres przebywania w łóżku wynosi do 3 tygodni w czwartym tygodniu pozwalamy dziecku wstawać na krótko, potem stopniowo na dłużej, zależnie od możliwości fizycznych dziecka.