Musisz kliknąć:
Categories
Komentarze
  • Avatar użytkownikaanna { Ja miałam zwyrodnienie kosmówki i co ja się nalatałam po doktorach, to po prostu jedna wielka porażka. Dobrze, że mam to już za sobą. Teraz... } – Lut 24, 8:47 PM
  • Avatar użytkownikaadmin { Ja niedługo będę miała operację i panicznie się boję, bo nie jest to operacja typu wycinanie migdałów. Mam nadzieję, że wszystko przebiegnie bez żadnych większych... } – Lut 03, 1:59 AM
  • Avatar użytkownikaAlicja B. { Ropniak macicy ? Moja siostra miała i bardzo cierpiała. Dostała jeszcze jakieś infekcji i miała różne plamy na brzuchu. } – Sty 24, 8:57 PM

Syntetyczne ciała rujopędne

Ponieważ wszystkie naturalne ciała rujopędne ulegają procesom utleniającym w przewodzie pokarmowym (i w wątrobie), podawanie ich doustnie jest mniej skuteczne. Należy przypuszczać, że u zwierząt wyższych tylko dziesiąta część doprowadzonych w ten sposób ciał rujopędnych zostaje wyzyskana, gdyż nawet najskuteczniej działający z nich alfa-estradiol ulega w wątrobie szybkiej przemianie i wydaleniu w żółci.

W ostatnich czasach ciała rujopędne naturalne zastępuje się coraz częściej związkami syntetycznymi o podobnym działaniu (np. stilbestrol, hexestrol itd.). Na ogól syntetyczne ciała rujopędne są gorzej znoszone przez ustrój i mogą powodować niekiedy zaburzenia żolądkowo-jelilowe, mają jednak tę zaletę, że stosuje się je głównie doustnie.

Znaczenie hormonów płciowych żeńskich i rola, jaką odgrywają w ustroju w innych, odrębnych narządach ustroju. Zmiany te mają charakter pobudzający lub hamujący.

Jakkolwiek grecki czasownik „hormao“, z którego utworzono nazwę „hormonu“, oznacza „pobudzam“, byłoby rzeczą bezcelową odróżniać hormony, a więc ciała wpływające pobudzająco na czynności fizjologiczne niektórych narządów, od substancji hamujących ich działanie, dla których proponowano nazwę „chało- nów“. Szereg hormonów odgrywa bowiem w rozmaitych narządach raz rolę czynnika pobudzającego, innym zaś razem – hamującego. Z tych również powodów nie przyjęła się nazwa „autacoidów“, którą chciano określać zarówno hormony, jak chalony.

Niektóre z hormonów działają na cały ustrój, a więc na układ krążenia, oddychania, na przemianę materii, na układ mięśniowy, na wzrost itd., działanie innych natomiast ogranicza się tylko do pewnych narządów lub ich części. O celowości i prawidłowości pracy poszczególnych układów ustroju decyduje istotna zgodność czynności poszczególnych gruczołów dokrewnych.

Dodaj