Categories
Komentarze
  • Avatar użytkownikaanna { Ja miałam zwyrodnienie kosmówki i co ja się nalatałam po doktorach, to po prostu jedna wielka porażka. Dobrze, że mam to już za sobą. Teraz... } – Lut 24, 8:47 PM
  • Avatar użytkownikaadmin { Ja niedługo będę miała operację i panicznie się boję, bo nie jest to operacja typu wycinanie migdałów. Mam nadzieję, że wszystko przebiegnie bez żadnych większych... } – Lut 03, 1:59 AM
  • Avatar użytkownikaAlicja B. { Ropniak macicy ? Moja siostra miała i bardzo cierpiała. Dostała jeszcze jakieś infekcji i miała różne plamy na brzuchu. } – Sty 24, 8:57 PM

Stenozy zwyrodnieniowe

Stenozy zwyrodnieniowe (bez komponentu wrodzonego) jedynie wyjątkowo sięgają powyżej L3, przeto odbarczenie dolnych trzech segmentów zazwyczaj obejmuje cały zmieniony odcinek, wymagający dekompresji. Usuwa się wyrostek kolczysty oraz wykonuje obustronną laminektomię. W tych przypadkach także staramy się zachować odcinek międzystawowy oraz wyrostek stawowy.

Nierzadko potrzebne odbarczenie korzenia od przodu jest trudne, a nawet wręcz niemożliwe (szczególnie jeśli chory był już operowany – blizny). Jeśli odbarczenie korzenia z zachowaniem części międzywyrostkowej jest niemożliwe, zazwyczaj udaje się wytworzenie kanału wzdłuż przebiegu korzenia (foraminektomia). Ponieważ operacja destabilizuje kręgosłup od tyłu, w tych przypadkach nie usuwa się jądra miażdżystego krążka międzykręgowego, aby nie pogarszać dalej istniejącej niestabilności. Ponadto jeśli usunięto od tyłu całą pokrywę kostną, nie ma żadnej potrzeby usuwania krążka międzykręgowego od przodu.

W przypadku kręgozmyku w przebiegu zmian zwyrodnieniowych dochodzi do zsunięcia się całego kręgu bez uszkodzenia części międzywyrostkowej. Najczęściej do kręgozmyku dochodzi na poziomie L4-Ls, przy czym z reguły choroba dotyczy kobiet (6:1). Do ucisku dochodzi głównie w kanale centralnym, wyjątkowo w kanałach korzeniowych (Rosenberg). Objawy subiektywne nie pozostają w prostej zależności od stopnia zsunięcia kręgu.

U większości chorych nie stwierdza się zmian neurologicznych, ale jeśli już są, to poważne. Badanie elektromiograficzne może być ujemne. Mielogram jest wyraźnie patologiczny, a w płynie mózgowo-rdzeniowym stwierdza się podwyższony poziom białek.

Wyrostki stawowe na poziomie kręgozmyku są wyraźnie przerosłe i sprawiają wrażenie, że są umiejscowione bliżej linii pośrodkowej niż przeciętnie. Częściowo jest tak z powodu znacznego powiększenia dolnych wyrostków stawowych kręgu L4. Korzeń L4 wychodzący na poziomie zsunięcia rzadko zostaje uciśnięty.

W większości przypadków wystarcza leczenie zachowawcze, jeśli jednak bóle stają się nie do zniesienia, w grę wchodzi zabieg chirurgiczny, który wykonuje się bez względu na wiek chorego.

Dodaj