Przeciwwskazaniem do podawania hipertensyny jest oligowolemia
Podawanie leku jest następujące: 0,5–2,5 mg leku rozpuszcza się w 500 ml 5% roztworu glukozy lub w 0,9% roztworze NaCl. Wie wstrząsie lek podaje się w dawce 0,05-0,2 gg/kg m.c. w ciągu minuty. Lek należy dawkować w ten sposób, aby ciśnienie skurczowe nie przekroczyło wartości 12-12,7 kPa (90-95 mm Hg).
Przy podawaniu leku do małych naczyń może dojść do objawów niepożądanych – martwicy skóry z powodu niedokrwienia. Aldosteron. Charakterystykę farmakologiczno-kliniczną aldosteronu podano na str. 128. Hormon używany jest w lecznictwie tylko wyjątkowo i to u chorych z hipoaldosteronizmem pierwotnym (w dawce 0,5-2,0 mg/24 h domięśniowo). W miejsce aldosteronu używany jest chemicznie znacznie trwalszy dezoksykortykosteron (DOC) oraz fluoropochodne kortyzonu (p. rozdz. 5). Z objawów niepożądanego działania aldosteronu należy wymienić obrzęki, nadciśnienie oraz zasadowicę hipokaliemiczną.
Przeciwwskazaniami do podawania hormonu są stany obrzękowe, nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia oraz hipokaliemia.