Musisz kliknąć:
Categories
Komentarze
  • Avatar użytkownikaanna { Ja miałam zwyrodnienie kosmówki i co ja się nalatałam po doktorach, to po prostu jedna wielka porażka. Dobrze, że mam to już za sobą. Teraz... } – Lut 24, 8:47 PM
  • Avatar użytkownikaadmin { Ja niedługo będę miała operację i panicznie się boję, bo nie jest to operacja typu wycinanie migdałów. Mam nadzieję, że wszystko przebiegnie bez żadnych większych... } – Lut 03, 1:59 AM
  • Avatar użytkownikaAlicja B. { Ropniak macicy ? Moja siostra miała i bardzo cierpiała. Dostała jeszcze jakieś infekcji i miała różne plamy na brzuchu. } – Sty 24, 8:57 PM

Powstanie przetoki moczowodowej

Powstanie przetoki moczowodowej wskutek wytworzenia się owrzodzenia rakowego w sklepieniu pochwy należy do rzadszych powikłań. Nie można też zapominać, że owrzodzenie przypęchcrżowych części moczowodów lub ropne zapalenie pęcherza może stać się „niekiedy punktem wyjścia dla wstępującego zakażenia nerek, w którego wyniku może nastąpić nawet zejście śmiertelne.

Przeniesienie się raka na kiszkę grubą powoduje parcie na stolec, pojawianie się w stolcu krwi i śluzu, a w końcu powstanie przetoki kałowej. Zajęcie przez naciek nowotworowy naczyń żylnych przymacicza prowadzi do zastoju żylnego, zapaleń żył itp. Chora skarży się wówczas na obrzęki nóg lub sromu oraz bóle w okolicy zaopatrywanej przez objęte naciekiem naczynia.

Zakażenie jamy macicy oraz utrudnienie w odpływie jej wydzieliny, wskutek zamknięcia kanału szyjki przez nowotwór, wiedzie do nagromadzenia się ropy w tym narządzie i do powstania ropniaka macicy (pjometra). Proces zapalny może z śluzówki trzonu przenieść się na jajowody, a stąd na otrzewną. O wystąpieniu tych powikłań – nierzadkich w ostatnim okresie schorzenia – świadczy podniesienie się temperatury ciała, wzdęcie brzucha i kole.

Ponieważ rak szyjki macicznej zawiera najrozmaitsze i to zjadliwe bakterie chorobotwórcze, dokonywanie w tej okolicy nawet drobnych zabiegów (wycięcie skrawka tkanki do zbadania, wyiyżeczkowanie, założenie radu) może stać się powodem ciężkich procesów zakaźnych. Odnośne zabiegi trzeba więc przeprowadzać z całą ostrożnością.

Opadanie krwinek (OB) jest przyspieszone już we wczesnym okresie raka części pochwowej. Z chwilą powstania przerzutów raka – z których względnie częstymi są przerzuty do płuc i do kości – stan ogólny chorej ulega pogorszeniu, gdyż przychodzi do upośledzenia ważnych nieraz dla życia narządów, a bezsenność, wychudnięcie, nowotworowe charłactwo i niedokrwistość uwydatniają się coraz bardziej.

Dodaj