Musisz kliknąć:
Categories
Komentarze
  • Avatar użytkownikaanna { Ja miałam zwyrodnienie kosmówki i co ja się nalatałam po doktorach, to po prostu jedna wielka porażka. Dobrze, że mam to już za sobą. Teraz... } – Lut 24, 8:47 PM
  • Avatar użytkownikaadmin { Ja niedługo będę miała operację i panicznie się boję, bo nie jest to operacja typu wycinanie migdałów. Mam nadzieję, że wszystko przebiegnie bez żadnych większych... } – Lut 03, 1:59 AM
  • Avatar użytkownikaAlicja B. { Ropniak macicy ? Moja siostra miała i bardzo cierpiała. Dostała jeszcze jakieś infekcji i miała różne plamy na brzuchu. } – Sty 24, 8:57 PM

PODAWANIE SANDOPARTU

W połogu Sandopart podaje się w tabletkach podjęzykowo na kilka minut przed karmieniem powoduje on łatwiejsze opróżnianie gruczołów sutkowych, zapobiega też zapaleniom sutków (zastój mleka). Działanie niepożądane to nudności, wymioty, nasilenie bolesnych skurczów macicy w połogu. W okresie ssania tabletek skurcz macicy może wywołać przejściowe nasilenie krwawienia macicznego (tzw. odchody krwiste).

Ergometrin, Methergin, Ergam, Ergotamin i inne [8] stanowią podstawową grupę leków oksytotycznych stosowanych w III okresie porodu, w toku lub po urodzeniu łożyska i w okresie połogu, przy krwawieniach połogowych.

Stosowane są też po poronieniach, wylyżeczkowaniu jamy macicy, a w ginekologii przy nadmiernych krwawieniach macicznych, natomiast rzadziej przy migrenach.

Ich działania niepożądane to zawroty głowy, nudności i wymioty, biegunka, wzrost ciśnienia tętniczego krwi.

Szczególnie niebezpieczne jest przedawkowanie alkaloidów sporyszu w toku leczenia niedowładu macicy czy nadmiernych krwawień macicznych. Może to spowodować drętwienie kończyn, niedokrwienie, a nawet zgorzel palców. Przy uszkodzeniu wątroby mogą one spowodować niedokrwistość, zakrzepowe zamknięcie światła tętnic w kończynach (tętnic biodrowych lub udowych).

Do zatrucia dochodzi szczególnie łatwo podczas połogu, już po kilkakrotnej dawce leczniczej. W położnictwie i ginekologii dawki tych leków nie powinny przekraczać doustnie – 3 razy dziennie po 1 mg, a domięśniowo lub podskórnie – 0,25-0,5 mg/24 h.

W zatruciu ostrym podaje się atropinę w dawce 0,5–1 mg, nitroglicerynę oraz leki kojące i uspokajające.

Dodaj