Musisz kliknąć:
Categories
Komentarze
  • Avatar użytkownikaanna { Ja miałam zwyrodnienie kosmówki i co ja się nalatałam po doktorach, to po prostu jedna wielka porażka. Dobrze, że mam to już za sobą. Teraz... } – Lut 24, 8:47 PM
  • Avatar użytkownikaadmin { Ja niedługo będę miała operację i panicznie się boję, bo nie jest to operacja typu wycinanie migdałów. Mam nadzieję, że wszystko przebiegnie bez żadnych większych... } – Lut 03, 1:59 AM
  • Avatar użytkownikaAlicja B. { Ropniak macicy ? Moja siostra miała i bardzo cierpiała. Dostała jeszcze jakieś infekcji i miała różne plamy na brzuchu. } – Sty 24, 8:57 PM

Nadliczbowe gruczoły sutkowe

Często używana nazwa mastitis adolescentium na określenie tego stanu nie jest szczęśliwie dobrana. Nie jest to bowiem stan zapalny, ale dowód oddziaływania hormonów jajnikowych na gruczoły mleczne. Do tego samego rodzaju zaburzeń należy również bolesność sutków, występująca w drugiej połowie cyklu miesiączkowego pod wpływem hormonu ciałka żółtego i charakteryzująca się wybitnym ich napięciem.

Mastodynia połączona z bolesnym obrzękiem sutków, a występująca po 14 dniu cyklu miesiączkowego ustępuje często po podawaniu testosteronu. Stosowanie ciał rujopędnych objawy bolesnego napięcia sutków jeszcze więcej uwydatnia. Testosteron stosuje się – zależnie od potrzeby – przez szereg dni aż do rozpoczęcia się miesiączki.

Nadliczbowe sutki (polymastia). Zaburzenie rozwojowe, polegające na wytworzeniu się większej ilości sutków albo brodawek sutkowych, nie ma większego znaczenia klinicznego. Nadliczbowe gruczoły sutkowe trafiają się głównie w pobliżu miejsca rozwoju właściwych sutków (najczęściej w pachach), znane są jednak przypadki istnienia sutków nadliczbowych i w innych miejscach ustroju (wewnętrzna strona ud, okolica nadobojczykowa itd.). Te dodatkowe gruczoły mleczne ulegają w połogu przerostowi i obrzękowi, co może doprowadzić do błędnego rozpoznania ich za obrzękłe gruczoły chłonne. Zdaniem pewnych badaczy w dodatkowych sutkach dość często rozwijają się nowotwory złośliwe (rak).

Jeśli dodatkowe sutki najdują się w większej odległości od właściwego gruczołu mlecznego. Ujścia ich przewodów nie mają żadnego związku z brodawkami sutkowymi (polylkdia).

W przeciwieństwie do wady rozwojowej, okieślanej nazwą polymastia} brak obu gruczołów sutkowych (amastia) stwierdzano tylko u płodów, niezdolnych do życia.

Dodaj