Musisz kliknąć:
Categories
Komentarze
  • Avatar użytkownikaanna { Ja miałam zwyrodnienie kosmówki i co ja się nalatałam po doktorach, to po prostu jedna wielka porażka. Dobrze, że mam to już za sobą. Teraz... } – Lut 24, 8:47 PM
  • Avatar użytkownikaadmin { Ja niedługo będę miała operację i panicznie się boję, bo nie jest to operacja typu wycinanie migdałów. Mam nadzieję, że wszystko przebiegnie bez żadnych większych... } – Lut 03, 1:59 AM
  • Avatar użytkownikaAlicja B. { Ropniak macicy ? Moja siostra miała i bardzo cierpiała. Dostała jeszcze jakieś infekcji i miała różne plamy na brzuchu. } – Sty 24, 8:57 PM

Jajnik część 2

Okres czynności ciałka żółtego wynosi 12 – 14 dni. Jeśli nastąpi zapłodnienie, ciałko żółte czynne jest przez cały okres ciąży, jeśli nie doszło do zapłodnienia, zanika, przekształcając się w ciałko białawe, po którym pozostaje niewielka włóknista blizna na powierzchni jajnika. Ciałko żółte ciążowe rozwija się wtedy, gdy nastąpi zapłodnienie i zagnieżdżenie jaja. Powiększa się ono do 4 miesiąca ciąży, po czym powoli zanika zachowując jednak aktywność do końca ciąży. Również ono przekształca się w ciałko białawe, po którym pozostaje blizna.

Czynność wewnątrzwydzielnicza jajników uzależniona jest od hormonów gonadotropowych przysadki, a ta z kolei od czynności podwzgórza. W porównaniu z mężczyznami, u których jądra wydzielają stale jednakowe ilości męskich hormonów płciowych, jajnik wydziela cyklicznie dwa rodzaje żeńskich hormonów płciowych. To cykliczne wydzielanie hormonów nosi nazwę cyklu jajnikowego. W okresie dojrzewania, trwającego około 14 dni, mieszek jajnikowy wydziela estrogeny (estradiol mający najsilniejsze działanie oraz estron i estriol). Po jajeczkowaniu ciałko żółte wydziela hormon – progesteron. Po 12 – 14 dniach ciałko żółte zanika, co pociąga za sobą obniżenie się ilości wydzielanego progesteronu to z kolei wywołuje miesiączkę, po czym znowu zaczyna się okres dojrzewania mieszka jajnikowego oraz wydzielanie estrogenów.

Jeśli kobieta zostanie zapłodniona i zarodek zagnieździ się w błonie śluzowej macicy, ciałko żółte wydziela progesteron przez cały okres ciąży wydzielany jest on ponadto w dużych ilościach w łożysku.

Proces dojrzewania mieszka uzależniony jest od wpływu folitropiny (FSH), pękanie dojrzałego mieszka zależy od wspólnego działania FSH i LH, rozwój ciałka żółtego uzależniony jest od lutropiny (LH). Produkcja progesteronu w ciałku żółtym zależy od hormonu laktotropcwe- go (LTH).

Wszystkie te hormony (FSH, LH i LTH) są wydzielane przez przysadkę i należą do hormonów gonadotropowych. Od cyklu jajnikowego uzależniony jest cykl maciczny oraz cykl pochwowy.

Dodaj