Dziewczynka z obojnactwem rzekomym
Efekt leczenia zależy od wieku dziecka: u młodszych cofają się przedwcześnie rozwinięte trzeciorzędne cechy płciowe męskie, u starszych występuje prawidłowe pokwitanie, choć bardzo wątpliwa jest zdolność' zajścia w ciążę. Podawanie kortyzonu hamuje nadmiernie szybkie dojrzewanie układu kostnego i zmniejsza w przyszłości uzależniony od niego niedobór wzrostu.
Jeżeli dziewczynka z obojnactwem rzekomym wychowywała się przez dłuższy czas jako chłopiec, „zmiana płci” może wywołać bardzo ciężki wstrząs psychiczny. Wykazano, że bardzo dobrze przystosowują się do swej męskiej roli — uzyskują nawet „prawidłowy” pociąg płciowy do kobiet. W takich przypadkach lepiej będzie niekiedy wyłuszczyć jajniki dla zapobieżenia rozwojowi żeńskich cech płciowych.
Zespół Cushinga dzieli się na postać podwzgórzowo-przysadkową i nadnerczową. U dzieci małych przyczyną jego jest zwykle guz kory nadnerczy, u dzieci starszych dużą rolę gra pierwotny przerost. Gru- czolaków zasadochłonnych przysadki pediatrzy nie widują prawie w ogóle.
Na z es pół Cushinga składają się objawy uzależnione przede wszystkim od nadmiaru glikokortykosterydów, w mniejszym stopniu androgenów i mineralokortykosterydów.