BIOSYNTEZA ANDROGENÓW I LEKI NA NIĄ WPŁYWAJĄCE
Pierwotnymi substratami do biosyntezy androgenów w komórkach Leydi- ga jądra są glukoza i kwasy tłuszczowe. Powstaje z nich cholesterol. Ponadto wykorzystywany jest cholesterol krążący we krwi. Źródłem cholesterolu do wytwarzania hormonów steroidowych jest jego krążąca frakcja zawarta w obrąbie Iipoprotein o małej gęstości (LDL).
Mitochondria komórek Leydiga jądra, niektórych komórek jajnika i komórek kory nadnerczy mają swoistą właściwość odłączania łańcucha bocznego cholesterolu i wytwarzania z cholesterolu pregnenolonu. Jest to 21-wąglowy prekursor wszystkich hormonów steroidowych. W obrąbie ludzkiego jądra przemiany pregnenolonu do testosteronu odbywają się tzw. drogą A-4.
Kluczowymi prekursorami testosteronu są kolejno: 17a-hydroksypreg- nenolon, dehydroepiandrosteron i androstendiol. Powstawanie testosteronu z jego bezpośredniego prekursora – androstendiolu – wymaga obecności ważnego enzymu dehydrogenazy 3(5-hydr oksysteroidowej.
Drogą alternatywną przy przekształcaniu androstendiolu jest powstanie androstendionu, drugiego wydzielanego do krwi androgenu. Jądra, wątroba i tkanki docelowe dla androgenów mają właściwość wytwarzania trzeciego, biologicznie czynnego androgenu, jakim jest dihydrotestosteron (DHT). W różnych układach oznaczeń biologicznych jest on 2,5-krot- nie aktywniejszy od testosteronu. Do jego powstania potrzebny jest enzym 5a-reduktaza.