Musisz kliknąć:
Categories
Komentarze
  • Avatar użytkownikaanna { Ja miałam zwyrodnienie kosmówki i co ja się nalatałam po doktorach, to po prostu jedna wielka porażka. Dobrze, że mam to już za sobą. Teraz... } – Lut 24, 8:47 PM
  • Avatar użytkownikaadmin { Ja niedługo będę miała operację i panicznie się boję, bo nie jest to operacja typu wycinanie migdałów. Mam nadzieję, że wszystko przebiegnie bez żadnych większych... } – Lut 03, 1:59 AM
  • Avatar użytkownikaAlicja B. { Ropniak macicy ? Moja siostra miała i bardzo cierpiała. Dostała jeszcze jakieś infekcji i miała różne plamy na brzuchu. } – Sty 24, 8:57 PM

Aldosteronizm i Zespół Conna

Aldosteronizm. Dzieli się na aldosteronizm pierwotny, czyli zespół Conna, spowodowany nadmiernym wydzielaniem chorobowo zmienionej kory nadnerczy (rak, gruczolak, pierwotny przerost), oraz aldosteronizm wtórny, uwarunkowany czynnikami pozanadnerczowymi.

Aldosteron wzmaga wchłanianie zwrotne sodu oraz zwiększa wydalanie potasu w obrębie kanalików nerkowych, co powoduje wzrost zawartości sodu oraz spadek poziomu potasu w surowicy krwi.

Zespół Conna objawia się osłabieniem mięśni, naśladującym niekiedy niedowłady wiotkie, wzmożonym pragnieniem i wydalaniem dużych ilości moczu, nadciśnieniem. Badanie moczu wykazuje niski ciężar właściwy (który nie zwiększa się pod wpływem pitresyny) może wystąpić niewielki białkomocz.

Wtórny aldosteronizm widuje się m. in. w chorobach nerek przebiegających z obrzękami,’przy niewydolności krążenia, chorobach wątroby (zwłaszcza w marskości), przy ograniczaniu podaży sodu w diecie.

Leczenie w zespole Conna jest w zasadzie operacyjne. Pewną poprawę zyskuje się podając chlorek potasu 3—6 g na dobę.

W przypadkach wtórnego aldosteronizmu próbuje się stosować Spirolakton=Aldakton, środek syntetyczny, hamujący wpływ eddosteronu na kanaliki nerkowe.

Dodaj